De HexSonnetta is bedacht door Andrea Dietrich en bestaat uit twee zesregelige coupletten en een distichon, allemaal driejambig, met het rijmschema a/bb/aa/b c/dd/cc/d ee.
De term Hex is ontleend aan het aantal lettergrepen per regel (ze noemt dit niet specifiek, maar dat vereist wel ook nog uitsluitend mannelijk rijm) en Sonnetta wijst er op dat het familie is van het sonnet.

Het rijmschema is een beetje een mengeling: de twee zesregelige coupletten meer als het Italiaans sonnet en de laatste twee als het Engelse sonnet.
Een andere vereiste is dat in het eerste couplet het thema wordt neergezet en in het tweede het gedicht van toon verandert, of een nieuw aspect van het thema wordt geïntroduceerd,  of verdere details aan het thema worden toegevoegd.

Het afsluitend distichon kan een samenvatting zijn, of de oplossing van  een probleem, opgeworpen door het thema, of er een onverwachte draai aan gevenchute.

Rijmschema



a/bb/aa/b c/dd/cc/d ee.


Winter

 

De wereld is bedekt;

de Witte Zaaier schreed.

En maagdelijk bekleed

ligt onschuld onbevlekt

in stilte uitgestrekt,

voor elk begin gereed.

 

Dan gaat dit beeld teloor

en wordt het kalm ontwijdt:

een poes verschijnt en schrijdt

de witte vlakte door.

En print een blijvend spoor

voor alle eeuwigheid.

 

Hoewel, straks komt de dooi.

Dat is weer niet zo mooi.

(Jaap van den Born, uit: Een reis rond de wereld in 80 versvormen)


 

Log in

Gebruikersnaam en wachtwoord:

Zoeken

Forum Recent

Uit het archief

Pinksterdag (gisteren)



Pinksterdag
Wie weet nog waar dat op duiden mag?
Naar de herkomst slaat men slechts een slag
Op deze mooie Pinksterdag

Uitstorting
Van de Geest die naar de mensheid ging
Na een halve eeuw ontkerstening
Weet niemand meer van uitstorting

Vraag een twintiger eens wat Pinksteren bepaalt
Die zal je vertellen dat Pinkpop nederdaalt

Pinksterdag
Waar bij onverhoopte weersomslag
Iedereen weer naar Ikea mag
Dus toch een mooie Pinksterdag

Hm, hm, hm, hm, hm, hm, hm, hm